BASCHET. CSM Oradea s-a impus în derbiul Ligii Naţionale: 90-83 cu U-BT Cluj-Napoca

sport baschet CSM U BT

În derby-ul ultimelor două campioane, CSM Oradea a oprit seria de şase victorii a deţinătoarei titlului, U-BT Cluj-Napoca.

La pauza mare, orădenii au avut un avans de nouă puncte, 51-42, dar s-au văzut egalaţi chiar în ultimul minut. I-a salvat principalul marcator al meciului, Andrei Mandache, care, deşi a început meciul pe bancă, a terminat cu 27 de puncte şi a marcat coşul de trei care a făcut diferenţa.

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Mandache 27 puncte, Kariniauskas 15, Pasalici 15, pentru gazde, respectiv Lapornik 22, Kromah 18, Sakici 13, pentru U BT Cluj.

După 90-83 şi patru etape rămase din sezonul regulat, Oradea a urcat pe poziţia secundă, cu 31 de puncte, la doar un punct în spatele Clujului.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Norbert Hegedus