Oradea, campioană absolută

sport 20judo-35956

Judo-ul orădean îşi menţine supremaţia în competiţiile rezervate juniorilor. Sportivele clubului Liberty LPS Bihorul au obţinut titlul naţional şi medalia de bronz în proba pe echipe, la tineret sub 23 de ani. În componenţa Ioana Matei, Patricia Petraş Andreea Florian, Georgiana Pantea, Lorena Podelenczki, Mădălina Pantea şi Ramona Ene, elevele pregătite de Aurelian Fleisz, Saşa Goncearenko şi Olimpia Ianc au bătut tot ce le-au stat în cale pe tatami şi s-au încoronat campioane. Cea de-a doua echipă înscrisă de Oradea a reuşit să-şi adjudece poziţia a treia. Succesul a fost completat cu două medalii la individual, luptă la sol, la categoria 63 de kilograme. Mădălina Pantea a fost de neînvins la Baia Mare, în vreme ce Patricia Petraş a pierdut doar în finala mare a competiţiei la 52 de kilograme, categorie la care marea absentă a fost campioana de cadeti, Larisa Florian, accidentată.