TENIS. Sportivii orădeni s-au aflat printre câștigătorii Cupei Moș Crăciun

sport tenis balon

Tenismeni din toată ţara au fost prezenți la Oradea pentru ediţia 2018 a Cupei Moş Crăciun. Disputată pe terenurile bazei „Antonio Alexe", competiţia a reunit sportivi la categoriile de vârstă, 10, 14, 16 ani şi seniori.

Turneul de categoria I a fost adjudecat la cea mai mică categorie de Carla Nedeloni, din Timişoara, şi Dragoş Mone, din Reşiţa. La 14 ani, sportivul clubului Sănătatea Oradea, Ionuţ Gal, a încheiat pe locul întâi, acompaniat la feminin de Giulia Muşat. Orădencele au făcut legea la categoria 16 ani, unde Patricia Goina a câștigat în fața concitadinei Floriana Popovici. La masculin, hunedoreanul Patrick Singer s-a dovedit a fi cel mai bun.

Tenismenii gazdă au punctat şi la seniori, unde Nimrod Nemeş şi-a trecut în cont o nouă victorie. Proba fetelor a revenit reprezentantei clubului Cristal Hunedoara, Anda Ghinga.

Turneele orădene de tenis din acest an se vor încheia cu trofeul Cupa Anului Nou, programat între 27 şi 29 decembrie.

Redactor: Nicolae Mihalcea