HANDBAL. A doua victorie

HANDBAL

Victorie clară pentru Corona Brașov, la meciul care a marcat revenirea celebrei Mariana Târcă pe banca formației ardelene, la un meci pe teren propriu.

Oaspetele de la Danubius Galați au condus de două ori, 2-1 în minutul 5 și 3-2 în minutul 8.

Echilibrul s-a rupt în minutul 12, iar la pauză, Corona - Danubius a fost 16-10. Cea mai activă jucătoare din formația pregătită de Valeriu Costea a fost pivotul Mădălina Conache, care a obținut trei aruncări de la şapte metri și a înscris de trei ori.

Corona s-a impus însă fără emoţii, 30-23. Pentru gazde, cele mai multe goluri, șase, le-a reușit Dana Pricopi, care s-a aflat doar 30 de minute pe parchet.

După două runde din Liga Naţională, Corona Brașov a adunat şase puncte, iar Danubius Galați are -1, ca urmare a folosirii unei jucătoare suspendate la meciul cu CSM Bucureşti, din prima etapă.