Succes important în lupta pentru menținere

sport3

BC Timba Timișoara a obținut o victorie importantă în lupta din zona inferioară a ierarhiei Ligii Naționale la baschet masculin. "Urșii" pregătiți de Dan Ionescu au învins CS Politehnica Iași, scor 83-77.

Nu fără emoții, formația din Moldova s-a apropiat la doar un punct pe tabelă când mai erau opt secunde din joc. Gazdele au gestionat însă mai bine prima parte şi aveau +16 pe tabelă, la pauza mare, 47-31. Diferența s-a păstrat şi în sfertul trei, însă în ultimele zece minute situația s-a schimbat radical. Oaspeții s-au apropiat amenințători în ultimele secunde, grație lui Taylor, însă urșii au ținut punctele acasă, după ce Kovacevic n-a greșit la libere.

Cel mai bun om al gazdelor a fost nou-venitul Damjan Kandic. Muntenegreanul a fost golgheterul întâlnirii, cu 28 de puncte, la câteva zile de la sosirea în Banat. Timba a bifat al cincilea succes stagional şi a pus trei puncte în clasament, între  ea şi Poli Iaşi, locul 11.

redactor: Claudiu Sav