Ungaria - România 2-2. Egal norocos la Budapesta

2303 20trcicolori-56387

A fost ciudat, foarte ciudat, şi atunci când am executat penalti”, a declarat Adrian Mutu după meciul de vineri seară.„Tribunele erau goale. La penaltiul lor nu prea sunt deacord, nu mi s-a părut 11 metri. Putem să lăudăm echipa României că a alergat până în ultimul minut şi a încercat să egaleze, ăsta e singurul lucru pozitiv.

Sincer, nu prea am jucat bine astăzi, dar felicit echipa pentru spiritul de luptă. Am obţinut un punct care până la urmă e bun. Nu a fost un meci strălucit, probabil că nici Ungaria nu a fost peste noi, a dat două goluri din faze fixe”, a mai spus Mutu, care a egalat performanţa lui Gheorghe Hagi, în clasamentul all-time al golgheterilor pentru echipa naţională: 35 de goluri.

Victor Piţurcă: Trebuia să fi câştigat!

Preliminarii CM 2014. Rezultatele complete, zona Europa

MINUTUL 90+3 Fluier final. UNGARIA - ROMÂNIA 2-2!

MINUTUL 90+2 Alexandru Chipciu egalează în ultimul moment!

MINUTUL 90 Mutu este faultat şi obţine lovitură liberă.Cartonaş galbenpentru Pinter. Adi Mutu ratează.

MINUTUL 87Cartonaş galbenpentru Chiricheş.

MINUTUL 86 A treia înlocuire în echipa României: Chipciu intră pe teren în locul lui Pintilii.

MINUTUL 84 Mutu cere o lovitură de la 11 metri, arbitrul nu intervine.

MINUTUL 74Cartonaş galben pentru Mutu, pentru fault împotriva lui Meszaros.

MINUTUL 71A doua schimbare România: iese Grozav, este înlocuit de Rusescu.

MINUTUL 71Ungaria marchează al doilea gol prin Dzsudzsák. 2-1 este scorul în acest moment.

MINUTUL 70Cartonaş galbenpentru Goian.

MINUTUL 67 Adi Mutu obţine o lovitură de la 11 metri. GOL! Scorul, 1-1 în MINUTUL 68!

MINUTUL 65 Prima schimbare România: iese Torje, intră Maxim.

MINUTUL 59 Dzsudzsák trage în plasa laterală, mare ocazie ratată de Ungaria.

MINUTUL 58Prima schimbare Ungaria. Iese Szabics, este înlocuit de Varga.

MINUTUL 53 Chiricheş, într-o intervenţie dublă în faţa lui Szabics şi a lui Hajnal, respinge un alt atac al echipei adverse.

MINUTUL 46 Tătăruşanu respinge un atac puternic al maghiarului Szalas.

- PAUZĂ -

MINUTUL 43Ocazie extraordinară ratată de tricolori: Bogdan Stancu ratează, cu poarta goală.

MINUTUL 32Szalai şutează de la marginea careului, mingea trece la mică distanţă de bara din dreapta lui Tătăruşanu.

MINUTUL 29Pintilii şutează din nou de la distanţă, dar mingea este oprită de acelaşi Kiraly.

MINUTUL 16 Ungaria marchează prin Vanczak. 1-0 pentru echipa adversă.

MINUTUL 10 Pintilii şutează de la mare distanță, dar Kiraly respinge.

MINUTUL 6Maghiarii beneficiază de o lovitură liberă după un fault comis de Chiricheş asupra lui Dzsudzsák. Stancu respinge.

MINUTUL 3Echipa României, la primul corner. Mutu centrează, dar maghiarii resping.

ECHIPELE DE START:

Ungaria: Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pintér, Hajnal, Dzsudzsák - Szabics - Szalai.

Rezerve: Bogdan, Varga, Liptak, G. Adam, Szakaly, Elek, Bode.

Selecţioner: Sandor Egervari.

România:Ciprian Tătăruşanu - Gabriel Tamaş, Vlad Chiricheş, Dorin Goian, Ştefan Radu - Alexandru Bourceanu, Mihai Pintilii - Gabriel Torje, Gheorghe Grozav, Bogdan Stancu - Adrian Mutu.

Rezerve:Costel Pantilimon - Srgian Luchin, Florin Gardoş, Alexandru Maxim, Alexandru Chipciu, Raul Rusescu.

Selecţioner: Victor Piţurcă.

O victorie la Budapesta i-ar fi asigurat României locul doi în grupa D. Ungaria și România aveau același număr de puncte, nouă, la doar trei puncte distanţă de liderul grupei, Olanda.

Gazonul, al doilea adversar al tricolorilor

Cu o zi înainte de meci, gazonul stadionului Ferenc Puskas, pe care s-a disputat jocul, era într-o stare deplorabilă. Selecţionerul României,Victor Piţurcă, declara că suprafaţa de joc va afecta serios spectacolul.Adi Mutu se arăta la rândul său oripilatde starea gazonului. „Nici spectacol nu va fi. Mai rău de atât sper să nu fie. Vom vedea ce o sa iasă. Probabil un joc într-o mocirlă”, spunea el.

Organizatorii au luat măsuri, iar în dimineaţa partidei au pus în funcţiune un utilaj destinat refacerii suprafeţei de joc.

După meciul cu Ungaria, selecţionata joacă pe 26 martie tot în deplasare, împotriva echipei naţionale a Olandei, la Amsterdam.