Franţa, Portugalia şi Croaţia s-au calificat la Cupa Mondială din 2014

528bcc5895f9cfbb26000000

Învinsă cu 2-0 în Ucraina, Franţa lui Didier Deschamps a întors rezultatul pe teren propriu, reuşind să se impună cu 3-0, prin golurile marcate de Sakho ('22), Benzema ('34) şi Gusev ('72 - autogol).

O calificare spectaculoasă a obţinut şi Portugalia, care s-a impus în ambele manşe în faţa Suediei. După 1-0 la Lisabona, lusitanii au câştigat şi pe terenul suedezilor, cu scorul de 3-2, toate cele trei goluri fiind semnate de Cristiano Ronaldo, în minutele 50, 77 şi 79. Pentru scandinavi a marcat Ibrahimovici, în minutele 68 şi 72.

În fine, Croaţia s-a calificat şi ea la Cupa Mondială, în urma victoriei cu 2-0 obţinută acasă, în faţa Islandei, prin golurile înscrise de Mandzukici ('27) şi Srna ('47). În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.