HANDBAL. România, învinsă de Ungaria și eliminată de la CE

12122012 20handbal 20romania-38192

O victorie cu Ungaria era obligatorie pentru tricolore, care au început bine meciul de la NoviSad. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici și-au construit repede un avantaj de trei goluri și au condus cu 7 la 4. Au urmat trei goluri consecutive marcate de adversare, iar selecționerul a cerut time-out la 7-7. Tricolorele au condus ultima oara cu 10 la 8, însă au cedat inițiativa în finalul primei reprize, iar Ungaria a trecut la conducere pe tabela de marcaj, scor 14 la 12.

În repriza a doua nimic nu a mai mers bine pentru echipa României. Handbalistele noastre au lovit de cinci ori bara și au făcut-o mare pe Eva Kiss, portarul Ungariei care a reușit nu mai puțin de 15 intervenții. S-a terminat 25 la 19 în favoarea Ungariei, iar tricolorele și-au luat adio de la cursa pentru medalii la Campionatul European.