Medieșenii continuă lupta pentru Cupa României

mediesenii 20baschet 20070113-42465

Gaz Metan Mediaș a reușit calificarea în Final-Four-ul Cupei României la Baschet după a învins BCM U Pitești cu 87 la 68 în retrtul sferturilor de finală. Avantajul de șase puncte obţinut în meciul tur nu le-a fost de ajuns piteştenilor pentru a trece de Gaz Metan. Medișenii au profitat de avantajul terenului propriu şi au câştigat a doua manşă la o diferenţă de 19 puncte. Bulgarul de 24 de ani, Ivan Lilov, adus la Mediaş cu doar câteva zile în urmă, a fost decisiv. A marcat 14 puncte în prima jumătate a meciului, iar Gaz Metan conducea la pauza mare cu 47 la 33. Piteştenii, deţinătorii trofeului, au redus din diferenţă în sfertul trei, dar nu suficient pentru a le pune probleme gazdelor. Baschetbaliştii antrenaţi de Marcel Ţenter au câştigat până la urmă cu 87-68 şi au acces în careul de aşi al competiţiei. Bulgarul Lilov a terminat meciul cu 20 de puncte marcate. În primul meci al Final Four-ului, Gaz Metan Mediaș întâlnește BC Timișoara, iar în cea de a doua partidă se întâlnesc U Mobitelco Cluj Napoca și Assesoft Ploiești. Câștigătoarea trofeului Cupa României se decide pe 6 ș 7 aprilie, într-o locație ce urmază să fie stabilită.