Prima înfrângere în Polivalentă

prima 20infrangere 20in 20polivalenta-54539

La începutul meciului, tribuna a doua a sălii a fost acoperită de un baner uriaş pe care era scris Aici este Craiova.

Craiovenii au început mai bine jocul şi au condus chiar şi la şase puncte diferenţă în primul sfert. După zece minute scorul era de 21-20. Gorjenii au trecut însă imediat la conducere şi la pauza mare tabela arăta 41-42. Partea a doua a jocului a fost una cu dese răsturnări de scor. Craiovenii au avut un avans de opt puncte, dar cei de la Energia au întors în doar câteva minute scorul, trecând la conducere cu un avans de cinci lungimi. Finalul a fost unul de infarct. Cu 20 de secunde înainte de terminarea partidei, Universitatea avea două puncte în plus, 83-81. Cu patru secunde rămase din timpul efectiv de joc, Darby de la Energia a marcat de trei puncte. Seals şi Habuş au încercat imposibilul în ultimele patru secunde dar scorul a rămas 83-84 pentru Energia. Craiovenii au terminat jocul fără Dzambic şi Djurasevic, ambii cu cinci greseli personale, în timp ce Drăguşin a avut o zi slabă la aruncările libere. A ratat 9 din 12. Cel mai bun marcator al Craiovei a fost Dzambic cu 21 de puncte, în timp ce la oaspeţi cele mai multe puncte au aparţinut lui Wisseh, 29 şi Darby, 26. După această înfrângere, Craiova a coborât pe locul patru în clasament, iar joi joacă la Ploieşti cu campioana Asesoft.