Denis Alibec, erou la Iaşi - victorie după cinci luni şi jumătate. Viitorul Constanţa - CSMS Iaşi: 2-1

29032013-2013-04-16-09h11m58s56

Viitorul şi-a arătat din nou colţii, dar Ionuţ Larie nu a putut fructifica pasa excelentă a lui Chiţu.

Cea mai mare şansă a primei reprize a fost irosită de veteranul Nicolae Dică, dar lovitura sa de cap a nimerit doar bara poţii lui Ionuţ Irimia.

În finalul primei reprize a venit şi golul, însă în poarta lui Alex Buzbuchi. Autorul său: Ciprian Milea, în minutul 43. Viitorul a reuşit până la urmă să egaleze prin Denis Alibec, în minutul 68, după ce fostul atacant de la Inter Milano a scăpat singur cu Irimia.

Situaţia s-a complicat pentru constănţeni spre finalul meciului. Fostul junior al Stelei, Alexandru Lazăr, a văzut al doilea avertisment în doar un sfert de oră şi a fost eliminat de Cristian Blaj. Alibec a reuşit apoi să dea lovitura, în minutul 85: i-a furat o minge tânărului Adrian Avrămia şi l-a învins pentru a doua oară pe Irimia.

S-a încheiat 2-1 pentru Viitorul, care obţine astfel prima victorie în Liga I după 12 etape. Cu 27 de puncte, elevii lui Cătălin Anghel au urcat pe locul 13 în clasament. CSMS Iaşi rămâne pe 16, cu 22 de puncte.