LIGA 1. Petrolul a câștigat pe terenul Astrei, 2-1

astra-3

Jucătorii Petrolului au intrat extrem de motivaţi pe teren în deplasarea cu Astra. Au încercat să şteargă rezultatul catastrofal de la Swansea, iar Abel Camara a avut prima şansă de gol a partidei.

Ben Yousef l-a faultat apoi pe camerunezul Priso în careu, iar arbitrul a dictat penalty în favoarea ploieştenilor. Hamza a transformat fără emoţii şi a bifat a patra reuşită din acest sezon. Gicu Grozav a majorat diferenţa, din pasa aceluiaşi Hamza şi a stabilit scorul la pauză, 2-0 pentru Petrolul.

Astra a jucat mult mai bine în repriza secundă. Fatai a luat o acţiune pe cont propriu şi a redus din handicap. Echipa lui Daniel Isăilă n-a mai găsit şi golul egalării, cu toate că şi-a creat şi alte mari ocazii. S-a terminat 2-1 pentru Petrolul, care speră acum la o minune în returul cu Swansea din play-off-ul Europa League.

În campionat, Astra şi Petrolul sunt acum la egalitate de puncte, 12, pe locurile doi şi trei.