LIGA I. Oţelul Galaţi – FC Braşov 1-0. Marquinhos, omul golurilor decisive de la punctul cu var

otelul U

Unica reuşită a partidei a venit în minutul 82, când Paraschiv a fost faultat în careu de Oltean, iar Marquinhos a transformat penalty-ul acordat de arbitrul Cristian Balaj.

A fost a treia victorie a Oţelului în acest campionat, celelalte două fiind aduse tot de fotbalistul brazilian, şi tot din lovituri de la 11 metri.

FC Braşov, care a rămas în zece jucători după eliminarea lui Mateiu, în minutul 85, nu a cunoscut încă gustul victoriei şi se zbate în subsolul clasamentului.

Au jucat echipele:

Oţelul Galaţi: Boşneag - Cojoc, Sârghi, Costin, Popescu - Filip, Neagu (Băjenaru '46), Giurgiu - Marquinhos (Adăscăliţei '86), Astafei (Paraschiv '72), Iorga. Antrenor: Ionuţ Badea

FC Braşov: Marinescu - Străuţ (Dias '47), Oltean, Machado, Cr. Ionescu - Almeida, Madeira - Vagner, Mateiu, Tătar (Cristea '45) - Buga (Serginho '71). Antrenor: Adrian Szabo

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Florin Păunescu şi Sebastian Stoianov. Rezervă a fost Iulian Dima.

Cartonaşe galbene: Machado '5, Ionescu '50, Mateiu '56, '85, Oltean '61, Vagner '78

Cartonaş roşu: Mateiu '85

La meci au asistat circa 4.000 de spectatori.