FOTO. SCM Craiova a câştigat Cupa EHF la handbal feminin

handbal

SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 30-25 (19-12), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, în manşa a doua a finalei.

180511_SCM_CRAIOVA_09_INQUAM_Bogdan_Danescu

Peste 3.500 de spectatori au încurajat echipa craioveană şi au oferit un spectacol unic în faţa favoritelor.

În tur, Vipers s-a impus cu scorul de 26-22 (12-10), astfel că la general, scorul este de 52-51 în favoarea SCM Craiova, care cucereşte astfel trofeul.

SCM Craiova s-a calificat în premieră în finală, după 23-22 şi 18-18 cu Kastamonu (Turcia), iar Vipers a trecut de Viborg HK (31-34 şi 29-23). În sferturi, SCM a eliminat formaţia rusă Lada Togliatti (23-25 şi 26-23), în timp ce Kastamonu a trecut de HC Zalău (28-29 şi 27-24).

HC Zalău s-a calificat în sferturi de pe locul 2 în grupa D (8 puncte), obţinute din disputele cu Larvik HK, Hoors HK şi Banik Most, iar SCM Craiova a fost tot pe poziţia a doua (8 puncte) în grupa A, din care au mai făcut parte Brest Bretagne Handball, Kuban Krasnodar şi Randers HK.

SCM Craiova a jucat finala Cupei EHF după ce a început competiţia în turul 3, în care a eliminat formaţia ungară DVSC Debrecen.

Deţinătoarea trofeului este formaţia rusă Rostov-Don, care în această stagiune joacă în Liga Campionilor.

O echipă românească feminină a revenit în finala Cupei EHF (fostă IHF), după 25 de ani, în 1993 Rapid Bucureşti cucerind trofeul.

Surse: News.ro, Agerpres