Handbalistele de la SCM Craiova merg la turneul final al Cupei României. SCM Craiova - Cetate Deva, 36 - 30

260315 handbal bunnnnnnn

Echipa feminină de handbal SCM Craiova s-a calificat ieri, pentru al doilea an consecutiv, în semifinalele Cupei României, după ce a învins pe teren propriu, formația CSM Cetate Deva, cu scorul de 36 - 30, la pauză 17 - 12

Formația din Bănie a condus ostilitățile pe parcursul celor 60 de minute, iar finalul jocului a fost un galop de sănătate pentru elevele lui Aurelian Roșca și Gheorghe Sbora. Tiron, cu 11 goluri şi Tănăsie cu 9, au fost cele mai bune marcatoare ale oltencelor.

Cele două echipe se vor întâlni şi duminică, de data aceasta în campionat, acolo unde ardelencele vin să-şi ia revanşa, atât pentru acest eşec, cât şi pentru meciul din turul campionatului. Meciul va începe la ora 17.00.

Turneul Final Four al Cupei României se va desfășura în Baia Mare, în perioada 25 - 26 aprilie. Celelalte trei echipe calificate în „careul de ași" al Cupei sunt CSM București, care a eliminat pe HCM Vâlcea, Neptun Constanța şi HCM Baia Mare.