Victorie după 48 de zile: Steaua învinge Ceahlăul Piatra Neamţ cu 2-0

steaua-11

Steaua a început perfect meciul de la Piatra Neamţ cu Ceahlăul. Nicuşor Stanciu a centrat pentru Adi Popa, iar aripa stelistă l-a învins pe Bojan Jovic.

Oaspeţii puteau face 2-0 prin Lukasz Szukala, dar apărătorul polonez a irosit două şanse. Mai întâi Jovic a apărat lovitura sa de cap, iar apoi s-a opus bara transversală.

Spre finalul reprizei, Ciprian Tătăruşanu a avut şi el două intervenţii salvatoare. Mai întâi a respins în corner şutul lui Bojan Golubovic, iar apoi a scos de pe linia porţii mingea trimisă de Andrei Marc.

La pauză a fost însă 2-0, după ce Stanciu a înscris de la 18 metri.

Repriza secundă a debutat cu o nouă ocazie mare a Stelei, irosită de acelaşi tânăr mijlocaş stelist.

Echipa lui Vasile Miriuţă a trecut şi ea pe lângă gol, dar Sebastian Chitoşcă nu a nimerit spaţiul porţii.

Pe final de meci, Steaua putea urca scorul la 3-0, dar Jovic a fost salvat din nou de bară.

Succesul de la Piatra Neamţ a fost prima victorie a Stelei în Liga I de la succesul de la Braşov, din octombrie.

Cele mai importante faze ale meciului Ceahlăul Piatra Neamţ – Steaua pe DigiSport.ro